Haberler
“HAYATTA BAŞARININ SIRRI DENGELİ DAVRANMAKTAN GEÇER”

Genç MÜSIAD Konya Subesi tarafindan düzenlenen toplantilara bu hafta Simex Teknoloji Aksesuarlari Genel Müdürü ve ayni zamanda Is Yönetimi ve Iletisim Uzmani Özden Cengizoglu konuk oldu. Cengizoglu katilimcilara is dünyasinda davranis profilleri ve hayatta basarili olmak için neler yapilmasi gerektigi ayrintili hakkinda bilgiler verdi.

MÜSIAD Konya Subesi Brifing salonunda gerçeklestirilen programin açilis konusmasini yapan Genç MÜSIAD Konya Sube Baskani Emre Babayigit, “Hepimiz gerek özel yasantimizda gerekse de is yasantimizda sürekli bir kosusturma ve telas içerisindeyiz; ancak bunca kosusturmacaya ragmen gerçek anlamda basariyi yakalayabiliyor muyuz diye de sormaktan kendimizi alikoyamiyoruz. Hepimiz Farkli alanlarda ve farkli islerde çalisiyoruz. Tabi hepimizin is hayatinin yani sira bir de aile hayati var. Bu haftaki konferansimizda bizler de basariyi elde etmenin yolari ve davranis profilleri hakkinda bilgiler almak istedik” dedi.

Ister is hayatinda isterse de özel hayatta basariyi yakalamanin sirrinin dengeli davranmaktan geçtigini vurgulayarak konusmalarina baslayan Özden Cengizoglu, “Insanlari basariya götüren en önemli konu kontrol ve denge mekanizmasini hayatimizin her aninda uygulayabilmektir. Rahat yasama istegi ve konforuna düskünlük ise insanlari basarisizliga götürür. Bizler hayatimizin her safhasinda eylem-söylem dengesini, mantik-duygu dengesini ve özel hayat-is hayati dengesini kurabilirsek zaten basari da beraberinde gelecektir. Rabbimiz Dünya üzerindeki her seyi bir denge içinde ve kusursuz olarak yaratmistir. Müslümanlar olarak bizler de yasamimiz boyunca ölçülü ve dengeli yasamak zorundayiz. Hepimiz bu noktada kendi muhasebemizi yapmak ve is ve özel hayatimizda ne kadar basariliyiz, iz birakabiliyor muyuz diye kendimizi sorgulamakla yükümlüyüz. Bu ülkenin potansiyeli, gücü ve iz birakacak olanlari da gençlerdir. Bizler Müslümanlar olarak hayatimizin her noktasinda basarili olmak ve her konuda en iyi olmak zorundayiz. Aslinda hayatta basarili olmanin temel felsefesi dünya-ahiret dengesini kurmaktan geçmektedir. Yüce Rabbimizin bizlere Peygamber Efendimiz araciligi ile gönderdigi kutsal kitabimiz Kur’an-Kerim’i yasantimiz boyunca kendimize rehber olarak alirsak ancak o zaman gerçek anlamda basari saglariz. Hem is hem de özel hayatimizda basarili olmak adina bazi özelliklere de sahip olmak gerekiyor. Bu özelliklerin basinda da ikna kavrami geliyor. Iknain temelini de empati ve samimiyet kavramlari olusturmaktadir. Çünkü insanlar iletisime geçtikleri zaman iki temel beklenti içine girerler, bunlardan birincisi önemsenmek, ikincisi ise anlasilmaktir. Insanlar karsisindakiler tarafindan önemsendiklerini ve anlasildiklarini hissettikleri zaman bag olusur ve iletisim güç kazanir. Basariyi yakalamaktaki bir diger güçlü etken de güven duygusudur. Güven duygusu da ancak karakter ve yeterlilik sayesinde olusur. Karakter ve yeterlilik kavrami, insanlarin birbirlerine güven duymalarini saglayan en önemli faktördür. Yaptigimiz isle ilgili donanimimizin ve yeterliligimizin tam olmasi karsimizdakilerin bizlere olan güven duygusunu da artiracaktir. Bizler isimizle ilgili basari elde etmek için yenilige açik ve arayis içinde olmaliyiz. Karakterimizin, ikna kabiliyetimizin, güven verebilme duygumuzun, yeterliligimizin, samimiyetimizin, davranislarimizdaki dengenin, tamamini çinar agacina benzetecek olursak, bu kollar ne kadar çok olursa basariya o kadar çok yaklasiriz. Bizler hayatimizin her asamasinda gerektiginde ve gerektigi kadar konusan, dinleyen, ögrenmek için soru soran, olaylara karsi insan ve çözüm odakli yaklasan, samimi ve yapici bir özellige sahip olursak basariyi yakalariz” seklinde konustu.

Programin sonunda Genç MÜSIAD Konya Sube Baskani Emre Babayigit, Is Yönetimi ve Iletisim Uzmani Özden Cengizoglu’na günün anisina hediye takdim etti.

07.01.2016

Önceki Haber Sonraki Haber