Haberler
“GİRİŞİMCİ RUHA SAHİP OLMAK VE DAHA ÇOK ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ”

Genç MÜSIAD Konya Subesi tarafindan düzenlenen toplantilarda bu hafta Kobilere ve girisimcilere verilen KOSGEB destekleri konusu masaya yatirildi. Toplantiya konusmaci olarak katilan KOSGEB Konya Müdürü Ismail Özdemir, katilimcilara KOSGEB tarafindan genç girisimcilere ve Kobilere verilen destekler hakkinda ayrintili bilgiler verdi.

MÜSIAD Konya Subesi Brifing salonunda gerçeklestirilen programin açilis konusmasini yapan Genç MÜSIAD Konya Sube Baskani Emre Babayigit, “Bizler ülkemizin kendine koydugu hedefler dogrultusunda girisimci bir ruha sahip olmak ve daha çok çalismak zorundayiz. Bu dogrultuda genç girisimciler olarak gerek kendi isimizle alakali gerekse de yeni kurmayi düsündügümüz islerle alakali finans kaynaklarina hepimiz ihtiyaç duyuyoruz. Genç MÜSIAD olarak bu haftaki konferansimizda da KOSGEB’in farkli alanlarda uyguladigi destek çalismalari hakkinda bilgiler almak istedik” dedi.

Kurum olarak, 2009 yili sonlarina kadar sadece imalat sektörüne yönelik destek verdiklerini, 2009 yilindan sonra hizmet ve ticaret sektörlerini de kapsayan farkli alanlarda Kobilere ve girisimcilere yönelik destek çalismalari yürüttüklerini belirterek sözlerine baslayan KOSGEB Konya Müdürü Ismail Özdemir, “KOSGEB olarak, Kobi kapsaminda yer alan isletmelerin ve yeni is kurmayi planlayan girisimcilerin kurmayi planladiklari is ve gerçeklestirmeyi düsündükleri yeniliklerle ilgili duyduklari finans kaynaklarina yardimci olmak üzere belirli bir mevzuat çerçevesinde çalismalarimizi sürdürüyoruz. KOSGEB bünyemizde yurtdisi is gezileri, fuar organizasyonlari, Ar-Ge ve inovasyon çalismalari, girisimcilik ve genel destek çalismalari basta olmak üzere pek çok alanda Kobilerimize ve girisimcilerimize destek olmaya çalisiyoruz. Desteklerimiz proje çagri usulü ile gerçeklesmekte ve destek oranlari degisiklik gösterebilmektedir. Girisimcilik destek programlarimiz ile yeni bir is kurmayi tasarlayan girisimcilerimize proje egitimi vererek kuracaklari iste basarili olmalarini amaçliyoruz. Egitimi basari ile tamamlayan girisimcilerimiz is yerlerini açarken kurumumuz tarafindan verilen belirli oranlardaki desteklerden yararlanabiliyorlar. 64. Hükümet programinda yer alan ve Basbakanimiz Sayin Ahmet Davutoglu tarafindan açiklanan yeni düzenlemeye göre 2016 yili itibari ile kurumumuzun proje sahibi girisimcilere karsiliksiz olarak verdigi destek tutari 30 Bin Türk Lirasindan 50 Bin Türk Lirasina, bu miktarin planlanan isi kurmaya yetmemesi durumunda girisimcilere iki yil geri ödemesiz olarak verilen faizsiz destek tutari da 50 Bin Türk Lirasindan 100 Bin Türk Lirasina çikartilmistir. Buiradaki amaç genç girisimcilerimizin önünü açmak ve yeni is imkânlari saglamaktir. Kurum olarak yeni dönemdeki bu uygulamanin güzel sonuçlar doguracagina inaniyoruz. Yaptigimiz arastirmalarda isletmelerimizin veya girisimcilerimizin kendi yaptiklari isle ilgili bir yenilik veya yeni isyeri açma fikri ile alakali olarak proje yazmak ve evrakla ugrasmak istemediklerini üzülerek gözlemledik. Bu sebepten dolayi bazen çiktigimiz proje çagrilarina bekledigimiz sayida basvuru olmuyor. Bizler bu konuda projeye ve girisimci ruha sahip olan herkese yardimci olacagimizi özellikle dile getirmek istiyoruz. Kurumumuzdan destek almayi düsünen proje sahibi girisimcilerimizden en büyük talebimiz ise inovasyon ve katma deger olusturabilecek projeler üretmeleridir. Proje sahibi girisimcilerimiz, kurumumuzun mevzuatlarina göre hareket eder, projelerinin gereklerini belirli kurallar çerçevesinde yerine getirirlerse hiçbir sorunla karsilasmayacaklardir. O yüzden proje sahiplerimizin projelerini çok iyi analiz etmeleri, kurgulamalari ve çok iyi bir maliyet analizi süzgecinden geçirmeleri gerekmektedir. Projelerin kurumumuz tarafindan belirli oranlarda desteklendigi için girisimcilerimizin de bir miktar sermayeye sahip olmalari projenin hayata geçirilmesi açisindan önem arz etmektedir” seklinde konustu.

Programin sonunda Genç MÜSIAD Konya Sube Baskani Emre Babayigit, KOSGEB Konya Müdürü Ismail Özdemir’e günün anisina hediye takdim etti.

31.12.2015

Önceki Haber Sonraki Haber