Haberler
“DAVUTOĞLU VE ELVAN KONYA İÇİN BÜYÜK ŞANS”

MÜSIAD Konya Subesi Yönetim Kurulu Baskani Dr. Lütfi Simsek ve Yönetim Kurulu Üyelerinden olusan heyet Rasyonel Haber Gazetesi Kurucusu Sadrettin Soranlar ve Yazi Isleri Müdürü Mustafa Balkan’i ziyaret etti.

Ziyaretten duydugu memnuniyeti dile getiren Rasyonel Haber Gazetesi Kurucusu Sadrettin Soranlar, “MÜSIAD’in gerek sehrimizde gerekse de ülke genelinde yaptigi çalismalari yakindan takip ediyoruz. MÜISAD Konya Subesi, sehrimizin sorunlarinin tespiti ve bu sorunlara çözüm üretilmesi noktasinda sorumluluk alan ve sehrimiz için yeni projeler üreten ender kurumlardandir. Sehrimizde yakalanan birlik ve beraberlik ruhuna büyük katkilar saglayan MÜSIAD, is dünyasinin çati kurulusu konumundadir. Bizim de Rasyonel Haber Gazetesi olarak bugüne kadar oldugu gibi bundan sonra da ortak çalismalariniz sürecek” dedi.

Ziyaret esnasinda MÜSIAD Konya Sube faaliyetleri hakkinda bilgiler veren Baskani Dr. Lütfi Simsek, “2005 yilinda yerel ve yaygin basinimizin katilimiyla dernek binamizda gerçeklestirdigimiz Konya-Karaman Lojistik Projesi’nin sunumlu tanitim toplantisindan bu tarafa 10 yil geçti. Dogrusunu söylemek gerekirse hazirladigimiz bu proje Türkiye’ye mal olarak Basbakanimiz Ahmet Davutoglu ve eski Ulastirma, Denizcilik ve Haberlesme Bakanimiz Lütfi Elvan döneminde büyük bir ivme kazanarak Mersin demiryolu hattinin da projeye ilave edilmesiyle birlikte bölgesel anlamda genisledi. Proje kapsaminda Konya-Karaman-Mersin Lojistik Projesi’nin demiryolu hattinin Konya-Karaman arasinda yapimina baslandi. Eregli-Karaman arasindaki karayolu hatti çalismalarinin ise, devam etmektedir. Pozanti-Mersin hatti ve Antalya hattinin da devreye alinmasiyla Hükümet programina da girerek Türkiye’ye ve dolayisiyla devlet projesi haline gelen Konya-Karaman-Mersin Lojistik Merkez Projemizi, Ankara’da da yetkili mercilere anlatarak iletmistik. Projemizde Sayin Bakanimiz Lütfi Elvan’in da destegi ile önemli asamalar kat ettik. Projenin tam anlamiyla hayata geçirilmesi ile Konyali sanayicilerimiz ulusal ve uluslararasi alanda daha fazla rekabet edebilir konuma gelecek ve gereksiz yere harcadigi parayi da istihdama ve yeni yatirimlara ayirma firsati yakalayacaktir. On bes yil zarfinda devlet projesi haline gelerek iyi planlanmis ve ülkemizin dört bir yaninda tesis edilerek birbirlerine modern alt yapilarla baglanmis Lojistik Merkezler eliyle, lojistik sektörüne hiz, güvenlik ve maliyet açisindan rekabet avantaji da getirecek ve düsük lojistik maliyetler iç ve dis ticaretimize yani kalkinmamiza alt yapi teskil edecektir. Konya Lojistik Merkezi ise bölgemizin kalkinmasinda öncü rol oynayacaktir. Lojistik Merkez Projemizle Konyali sanayicilerimizin ürettikleri ürünleri hizli ve düsük maliyetli bir sekilde limana ve oradan da Avrrupa pazarina ulastirmayi amaçladik. Projemiz tam anlamiyla hayata geçtiginde ise Konya-Karaman-Mersin liman baglantisinin saglanmasiyla birlikte is adamlarimiz ürünlerini daha düsük maliyetlere limana ulastirabilecek ve daha iyi rekabet edebilecek duruma gelecektir” dedi.

Konya sanayisinin zor günler geçirdigine de deginen Baskan Simsek, “Konya’miz en büyük yatirimlari ve destegi geçtigimiz hükümet döneminde, Sayin Basbakanimiz Ahmet Davutoglu ve Sayin Ulastirma, Denizcilik ve Haberlesme Bakanimiz Lütfi Elvan’in gayretli çalismalari ve destekleriyle gördü. Bu açidan bakildiginda Sayin Davutoglu ve Sayin Elvan Konya açisindan büyük bir sanstir. Konya gerek KOP Projesi, gerek Yüksek Hizli Tren, gerekse Lojistik Merkez ve METRO projeleriyle önemli bir ivme yakalamistir. Bu kazanimlarin Konya açisindan kaybedilmemesi için birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek Sayin Basbakanimiza ve Sayin Bakanimiza Konya ve STK’lar olarak sahip çikmaliyiz” ifadelerine yer verdi.

24.07.2015 

Önceki Haber Sonraki Haber