Haberler
“BİZİ MONŞER SİYASETİ DEĞİL, ÜMMET BİLİNCİ AYAKTA TUTAR”

Genç MÜSIAD Konya Subesi tarafindan düzenlenen Tecrübe Paylasim Programlarinda bu hafta Türkiye Ile Degisen Afrika konusu masaya yatirildi. Programa konusmaci olarak katilan Diyanet Isleri Baskanligi Cibuti Koordinatörü Giyaseddin Karatepe genç isadamlarina Türkiye ve Afrika iliskilerinin tarihsel gelisimi, Afrika’daki Türkiye algisi ve yeni dönemde Afrika-Türkiye iliskileri hakkinda bilgiler verdi.

MÜSIAD Konya Subesi Brifing salonunda gerçeklestirilen programin açilis konusmasini yapan Genç MÜSIAD Konya Sube Baskan Yardimcisi Kadir Basaran, “Ülkemiz özellikle son on yilda her alanda yakaladigi ivme ile bölgesinde ve yakin cografyalarda yükselen güç ve yeni bir umut isigi olarak görülmektedir. Bu alginin olusmasinda hükümetimizin uyguladigi dis politikanin, ülkemizdeki ve ülkemizi dis dünyada temsil eden kurumlarin payi büyüktür. Afrika kitasindaki ülkelerin ve bu ülkelerde yasayan din kardeslerimizin de ülkemize bu gözle baktigini görüyoruz.  Bizler de bu hafta Afrika kitasi basta olmak üzere dünya üzerinde bizimle ayni duygulari paylasan milletlerin ülkemize bakis açilarini ve onlarin gözünden Türkiye algisini dinlemek istedik” dedi.

Afrika kitasinin Peygamber Efendimiz zamaninda Islam dini ile tanistigini ve zamanla Islam Medeniyeti’nin yayilmasinda büyük katkilar yapan kutsal bir belde oldugunu vurgulayarak konusmalarina baslayan Diyanet Isleri Baskanligi Cibuti Koordinatörü Giyaseddin Karatepe, “Afrika topraklari, Büyük Islam Medeniyetleri’nin olustugu ve medeniyet havzalarinin bulundugu Islam dininin en büyük parçalarindan biridir. Yüce dinimizin yayilmasinda, Avrupa ve Amerika kitalarina tasinmasinda bu topraklarda yasayan din kardeslerimizin rolü çok büyüktür. Özellikle Osmanli Devleti zamaninda bu bölgelerde yasayan milletler dinimize büyük hizmetler vermistir. Ancak Afrika topraklari Osmanli Devleti’nin bu bölgelerde etkinligini kaybetmesinin ardindan Avrupali ve Amerikali sömürgeci devletler tarafindan büyük tahribat ve yikima ugratilmistir. Zengin yeralti ve yerüstü kaynaklari bu ülkeler tarafindan sömürülmüs, Islam Medeniyetine ait eserler yakilip yikilmis, bölgeden kan ve gözyasi eksik olmamistir. Günümüzde bu bölgelere bakacak olursak ülkemizi yeni dünya düzeninde bir umut ve ana kumanda merkezi olarak görüyorlar. Bölge ana gövdeden ayrilmis bir organ gibi hala kipir kipir ve ana gövde ile birlesecegi günü bekliyor. Ülke olarak, son 12-13 yila kadar Afrika basta olmak üzere geçmiste himayemiz altinda olan bu bölgeleri ve dünya üzerinde pek çok konuda bagimiz bulunan diger ülkeleri dislayan ve yalnizliga terk eden bir politika izledik. Buralarda yasayan kardeslerimizle baglarimizi kopardik ve uzaklastik. Bunu firsat olarak kullanan sömürge zihniyetli devletler bu ülkeleri Islam dininden koparmak ve zenginliklerini ele geçirmek üzere yogun bir çalisma içine girdiler. Yasanan bu kopuklugun ardindan özellikle son on yildir yeniden bu bölgelere gitmeye ve iliskilerimizi yeniden kurmaya basladik. Izlenen bu politika meyvelerini vermeye basladi ve bu bölgelerde yeniden ülkemizin varligi hissedilmeye basladi. Son dönemde ülke olarak Somali, Sudan ve Güney Afrika basta olmak üzere pek çok ülkeye gida, su, hastane, barinma ve temel ihtiyaçlarini karsilamalari için yardimlar yapiyoruz. Ülkemizin Yeni Türkiye vizyonunda özellikle Afrika basta olmak üzere dünya üzerinde din, kültür ve tarih bagimizin oldugu bütün ülkelere ulasmamiz, bu ülkelerle baglarimizi yeniden güçlendirmemiz ve birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Oralarda yasayan kardeslerimizin bize bu kadar ihtiyaci varken biz ülke olarak onlara uzak duramayiz. Devletimizin son yillarda “monser” siyasetini terk ederek “Ümmet” bilinciyle hareket etmesi sayesinde ülkemize olan güven duygusu ve tarihte biçilen “agabeylik” rolü yeniden canli hale gelmistir; çünkü bir yerde ulasabildiginiz ve kucaklasabildiginiz sürece var olursunuz” ifadelerini kullandi.

Programin sonunda Genç MÜSIAD Konya Sube Baskan Yardimcisi Kadir Basaran, Diyanet Isleri Baskanligi Cibuti Koordinatörü Giyaseddin Karatepe’ye günün anisina hediye takdim etti.

20.11.2015

Önceki Haber Sonraki Haber