Haberler
“BİR AN ÖNCE İRAN PAZARINA YÖNELMELİYİZ”

MÜSIAD Konya Subesi tarafindan, Konya Ticaret Odasi, Konya Sanayi Odasi temsilcilerinin ve üyelerinin katilimlariyla 06-11 Kasim 2015 tarihleri arasinda gerçeklestirilen Iran Yurtdisi Is Gezisi, düzenlenen bir toplanti ile degerlendirildi. MÜSIAD Konya Subesi Brifing Salonu’nda gerçeklestirilen toplantinin ana konusu ise, Iran Yurtdisi Is Gezisi katilimcilarinin geziye dair izlenimleri ve uluslararasi ambargonun kaldirilmasinin ardindan yeni dönemde Iran ile ticaret imkânlari oldu.

Toplantinin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “MÜSIAD Konya Subesi olarak, gerçeklestirdigimiz Iran Yurtdisi Is Gezisi ile üyelerimizin ve Konyali sanayicilerimizin ihracatlarina katki saglamayi, daha önce ihracat gerçeklestirmeyen firmalarimizi da ihracat yapmalari noktasinda yönlendirmeyi amaçladik. Ihracat konusunda sehrimizde çok ileri düzeyde ihracat yapan ve ciddi rakamlara ulasan firmalarimiz mevcut. Sube olarak biz bu durumu tabana yayarak ihracatimizi artirmayi hedefliyoruz; çünkü hem ülkemizin hem de sehrimizin 2023 ihracat vizyonunda kendine koydugu hedef hepimizin malumudur. Bu anlamda uluslararasi ambargonun kaldirilmasi ile birlikte Iran’da baslayan yeni dönemi bir firsat olarak görüyoruz. Gerçeklestirilen bu gezimizin de önümüzdeki dönemde Konyali sanayicilerimizin yeni pazarlara ulasmasina vesile olacagina inaniyoruz” seklinde konustu.

Iran Yurtdisi Is Gezisi katilimcilarindan olan Konya Sanayi Odasi Baskan Vekili Mustafa Veli Tekelioglu da, “Öncelikle “Birlikte Konyayiz” programlari çerçevesinde MÜSIAD Konya Subesi öncülügünde düzenlenen bu gezinin son derece olumlu geçtigini ve Konyali sanayicileri olarak olumlu yansimalarini önümüzdeki aylar içerisinde alacagimiza inandigimizi dile getirmek istiyoruz. Tahranli ve Tebrizli isadamlari ile gerçeklestirdigimiz 300’ün üzerinde ikili is görüsmesinin yani sira fabrika gezileri ve protokol ziyaretleri yapma firsati da bularak, Konya sanayisini anlatma ve Iranli isadamlarini da is görüsmeleri yapmak üzere sehrimize davet etme sansi elde ettik. Burada görüstügümüz Tahranli ve Tebrizli isadamlari bizlere son derece sicak ve samimi davrandilar. Türklere karsi duyduklari sevgiyi yakindan hissettik. Iranli isadamlari da ambargonun kalkmasinin ardindan disa açilma ve yeni isbirlikleri olusturma egilimindeler. Bu yüzden ziyaretimizden çok hosnut oldular ve bizlerle yakindan ilgilendiler. Iran ülke olarak genel manada kendine yeten bir konumda. Ülkede genis petrol ve dogalgaz yataklari mevcut; ancak sanayileri tam olarak gelismemis durumda. Sanayi alaninda çok büyük ölçekli firmalardan ve üretim yapisindan yoksunlar. Ekonomik anlamda baskinin kalkmasi ülkede yeni bir heyecan getirmis görünüyor. Iran kökleri çok eskiye dayanan ve gelenekçi bir yapiya sahip. Dil konusunda anlasmakta hiç zorlanmadik, Tebriz’de tamamen Türkçe konusuluyor. Ortak tarihi geçmisimiz ve iliskilerimiz Türk sanayicilerimizi bu pazarda bir adim öne çikaracak büyük avantaj olarak karsimiza çikiyor. Önemli olan bu avantaji degerlendirmek ve yeni dönemde hiç vakit kaybetmeden pazara hizli bir giris yapabilmektir” ifadelerini kullandi.

Daha sonra söz alan MÜSIAD Konya Subesi Dis Iliskiler Komisyonu Sorumlusu Av. Ümit Olgun da, “Bu tür organizasyonlarla Üyelerimizin ve Konyali sanayicilerimizin yurtdisina açilmalarini, gerek yurtdisi is gezileri düzenleyerek ve gerekse de yurtdisindan ticaret heyetlerini sehrimize getirerek sehrimizin ekonomisine katki saglamayi amaçliyoruz. Bu dogrultuda gerçeklestirdigimiz Iran Yurtdisi Is Gezisi’ne de Konyali sanayicilerimiz yogun bir ilgi gösterdi. Gezi katilimcilarimizin izlenimleri son derece olumlu. Önümüzdeki dönemde Konyali sanayicilerimizin Iran pazarina yönelerek bu pazardan pay alacaklarina inaniyor, bu dogrultuda is gezilerimizin devam edecegini belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandi.

Son olarak söz alan MÜSIAD Konya Subesi Dis Iliskiler Komisyonu Baskani Hifsi Soydemir de, “Gerçeklestirdigimiz bu gezide bizler aslinda sadece ticaret amaci gütmedik; ayni zamanda Iranli isadamlari ile iliskilerimizi de gelistirmeyi de amaçladik. Temaslarimiz esnasinda bu bilinçle hareket ederek Tebriz Belediye Baskani ve Yunus Emre Enstitüsü’nü de ziyaret ettik. Bu ziyaretlerimiz esnasinda Türk Kültürü’nün Iran’daki derin yansimalarina sahit olduk. Iran yeni dönemde sadece ekonomik anlamda degil; ayni zamanda kültürel manada da dis dünyaya açilacaktir. Bu yüzden Iran ile iliskilerimizi sicak tutmali ve iliskilerimizi gelistirecek yeni projeler üretmeliyiz. Bu birliktelik zaten ticareti de beraberinde getirecektir” dedi.

17.11.2015

Önceki Haber Sonraki Haber