KONYA GELİŞİM GRUBU

Konya, geçmisten gelen tarihi ve kültürel degerleri, gelisen ekonomik potansiyeli ve dinamik isgücü ile Iç Anadolu’nun en önemli kentlerinden birisidir. Konya sahip oldugu potansiyeli avantaja dönüstürüp kalkinmasini tamamlamaya çalismaktadir. Konya projeleri sehrin kalkinmasinda önemli bir yer teskil etmektedir. Bu projelerin istenilen hizda ilerlememesi, kurumlar arasindaki koordinasyonun yeterli olmamasi, sivil toplumun insiyatif kullanmasini zorunlu kilmaktadir. Bunun içinde sivil toplum anlayisinin gelisebilmesi için ortak platformlarin kurulmasi ve kurumlar arasinda sinerji olusturulmasi ihtiyaci bulunmaktadir.

MÜSIAD Konya Subesi, bu ihtiyaçtan yola çikarak, Konya’nin sorunlari ve projelerinin takip edilmesi ve kurumlar arasi diyalogun gelistirilmesi amaciyla Konya Gelisim Grubu platformuna öncülük etmistir. Konya’nin en önemli ihtiyaçlarinin basinda, birlik içerisinde ortak bir vizyona sahip olmak yer almaktadir. Konya’nin tanitimindan, kamu yatirimlarina, yabanci yatirimcidan, endüstri bölgesine kadar pek çok alanda karsilastigi sorunlar bulunmaktadir. MÜSIAD Konya Subesi bu sorunlarin farkinda olarak bir çalisma baslatmis ve sehrin yöneticilerini, siyasilerini, sivil toplum kuruluslarini, oda baskanlarini ve basin temsilcilerini bir araya toplayarak düzenli toplantilar yapmaya baslamistir. Bu çalisma grubu “Konya Gelisim Grubu” olarak isimlendirilmistir.

Konya Gelisim Grubu olarak Konya meselelerinin sivil inisiyatifin etkin oldugu bir platformda takip edilmesi gerektigini düsünüyoruz. Konya’miz birlikte düsünme ve hareket etme kabiliyetini gelistirdigi ölçüde ekonomik ve sosyal anlamda kalkinmasini tamamlayabilecektir. Konya Gelisim Grubu bu amacin tesis edilmesi için çalismalarini yürütmektedir. Konya, Anadolu’ya sivil toplum girisimciliginde de bu faaliyetlerle örnek olmaktadir.